Jesteś tutaj: Home >Archiwum miesiąca: Kwiecień, 2017

Chcesz poprawić tylko niektóre elementy na zdjęciu?

Nic prostszego – Miejscowa modyfikacja obrazu. Bardzo ważną i istotną dla procesu edycji jest funkcja maski dopasowania. Dzięki niej nie musimy poddawać edycji całego zdjęcia. Możemy edytować jedynie wybrany przez nas fragment bez naruszania reszty zdjęcia. Za pomocą pędzla możemy nakładać wybrane przez nas efekty tylko na wybranych obszarach. Bardzo często zdarza się, że od stworzenia idealnej fotografii dzieli nas usunięcie jedynie niewielkiego mankamentu. Przykładowo sfotografowaliśmy pejzaż i nie podobają nam się np. chmury na niebie, w takim wypadku za pomocą pędzla możemy te chmury usunąć zostawiając bezchmurne i błękitne niebo. W ten sposób fotografia po małej modyfikacji jest doskonała, taka jak chcieliśmy. Krótka i trwająca zaledwie minutę czy dwie czynność może przekształcić fotografię w ideał artystyczny. Taka modyfikacja jeszcze kilka lat temu była nie do pomyślenia, dziś jest ona na porządku dziennym. Każdy fotograf czy grafik z niej korzysta. Dziś sztuka nie jest tworzenie fotografii, ale jej modyfikacja za pomocą komputera i programów do obróbki.

Funkcja edycji – Photoshop

Każde kolejne wersje programów graficznych są wzbogacone o nowe atrakcyjne i przydatne w pracy funkcje. Do najciekawszych należy np. funkcja korekcji obiektywu, filtr czarno – biały, filtry inteligentne, tryby mieszania barw, modyfikacja kąta nachylenia płaszczyzny czyli punkty zbiegu, powielanie źródła czyli stempel służący do klonowania obrazu wraz z modyfikacjami, tworzenie prezentacji zdjęć w różnych wielkościach, rozmycie soczewkowe, stymulacja nieostrości. To tylko wybrane funkcje, jest ich znacznie więcej. Mając świadomość jaką potęgą jest dzisiaj fotografia cyfrowa, którą można manipulować i tworzyć cuda, twórcy specjalistycznych oprogramowań, starają spełnić oczekiwania klientów i zaspokoić ich potrzeby. Najważniejsze jest, aby użytkownik programu był w pełni zadowolony, a praca była dla niego czystą przyjemnością. Producenci chcą ułatwić i usprawnić prace co tłumaczy pojawianie się coraz to nowych funkcji i opcji. Dobry program to program niezawodny, który posiada niezbędne narzędzia pracy, jest użyteczny i funkcjonalny.

Wiele możliwości, które kiedyś wymagały wiele pracy – Efekt kliszy fotograficznej

Nowoczesne programy graficzne dają nam możliwość stworzenia nietuzinkowych fotografii, wzbogaconych o liczne atrakcyjne efekty. Jako, że fotografia tradycyjna – analogowa odchodzi w tak zwana odstawkę na rzecz fotografii cyfrowej, twórcy programów umożliwiają stworzenie zdjęcia, które będzie efektywnie wyglądało. Dzięki funkcji efekty kliszy, możemy spokojnie na zmodyfikować zdjęcie w taki sposób, że będzie wyglądało jak zdjęcie wykonane technika tradycyjną. Rodzajów kliszy jest wiele, możemy sobie dobrać taką, która nam najbardziej odpowiada i której efekt jest zadowalający. Zmodyfikowane w ten sposób zdjęcie można także stosownie wyostrzyć, rozjaśnić i dodać inne efekty. Wszystko zależy od naszego pomysłu i inwencji twórczej. Mamy szerokie pole do popisu. Za pomocą efektu kliszy możemy stworzyć piękne reportaże oraz zdjęcia w stylu retro. Obecnie panuje moda na takie zdjęcia, które wyglądają na fotografie z innego okresu historycznego na tak zwane zdjęcia z duszą. Cieszą się one popularnością szczególnie u młodzieży.

Prosty i intuicyjny program – podgląd własnej pracy

Dzięki funkcji tak zwanych wariacji możemy kontrolować i podglądać efekt użycia konkretnej opcji. W oknie dialogowym widzimy edytowane zdjęcie w różnej postaci. Umożliwia nam to właściwe operowanie światłem, cieniem oraz kolorami. Oprócz widoku zmodyfikowanego zdjęcia widzimy także oryginał. Wariacje dają możliwość operowania natężeniem kolorów, które mogą być albo słabe albo silne. Wartość zmienia się za pomocą opcji – drobne lub grube. Opcja wariacji jest bardzo wygodna bo jednocześnie widzimy efekt kilku zmian na raz i możemy wybrać tę, która najlepiej się prezentuje i z której efektu jesteśmy zadowoleni. Dzięki tej opcji nie musimy ręcznie dokonywać zmian, wystarczy jedynie skorzystać z gotowej już opcji. To też znacznie ułatwia i skraca czas pracy. Osoby, które już dłuższy czas pracują z photoshopem, doskonale zdają sobie sprawę jak usprawnia prace opcja wariacji. Za pomocą wariacji możemy stworzyć zdjęcie o stosownym naświetleniu oraz natężeniu barw. W ten sposób możemy zobaczyć zdjęcie np. ocieplone, rozjaśnione, nasycone kolorem lub czarno – białe.

Łatwość obsługi Photoshopa

Dostęp do historii wykonanych czynności – nie umiesz Ty – pokaże Ci znajomy, a ty skorzystasz z historiiBardzo ważna i istotną zaletą, a jednocześnie funkcją photoshopa jest pełen dostęp do historii wykonywanych czynności. Mając wgląd do wszystkich operacji możemy je kontrolować, cofać i edytować według własnego uznania. Jest to przydatne, gdy nie jesteśmy zadowoleni z efektu jakiejś czynności. Dzięki historii możemy ją bez problemu cofnąć lub zmienić. Możemy także kontrolować kolejne etapy naszej pracy nad daną fotografią. To znacznie ułatwia proces edycji. Program zapamiętuje automatycznie dwadzieścia ostatnich czynności, warto jednak tę liczbę zmienić do około sześćdziesięciu. W ten sposób mamy pewność, że w razie potrzeby możemy dokonać spokojnie zmian w danym obszarze. Zmian tych dokonuje się w ustawieniach i preferencjach wydajności pracy. Funkcja jest nie tylko przydatna w codziennej pracy nad zdjęciami, ale także wygodna. Poprawia jakość naszej pracy i jej komfort, gdyż nie musimy się martwić o ewentualne błędy, których nie można skorygować w odpowiedni sposób. Paleta historii to jedna z wielu zalet programu graficznego.

Możliwości Photoshopa – Sekwencja powtarzanych czynności

Osoby zajmujące się fotografia na szeroka skalę tzn. graficy, fotografowie na co dzień muszą edytować ogromna ilość zdjęć. Ręczna i pojedyncza edycja każdego zdjęcia z osobna jest bardzo czasochłonna. Nowoczesne wersje programów graficznych dają możliwość ustawienia i zapamiętania kolejnych czynności, które muszą być wykonane przy obróbce każdego zdjęcia. Pośród wielu ciekawych i użytecznych funkcji photoshopa możemy ustawić automatyczną korekcje zdjęć, czyli zapisać ciąg czynności do wykonana w odpowiedniej kolejności. Ta opcja znacznie skraca czas pracy. Doświadczeni profesjonaliści, którzy dokładnie wiedza jakie opcje przy każdym zdjęciu należy zastosować, aby zdjęcie było dobrze obrobione, mogą sobie pozwolić na użycie tej funkcji. W ten sposób z automatu zostaną wykonane niezbędne czynności, bez konieczności ręcznej aktywacji. Jest to przydatne w sytuacji, gdy zdjęć do edycji jest bardzo dużo. Edycja kilku zdjęć na raz lub edycja za pomocą sekwencji jest zdecydowanie prostsza i oszczędza cenny czas, który z powodzeniem możemy przeznaczyć na inne czynności.